РУП "Мінскэнерга" Філіял "Энергазбыт"

АСКУЭ у шматкватэрных жылых дамах

Інфармацыя для грамадзян, якія пражываюць у шматкватэрных жылых дамах, абсталяваных АСКУЭ.

 

У артыкуле дадзены адказы на актуальныя пытанні, якія тычацца ўліку электраэнергіі ў шматкватэрных жылых дамах, абсталяваных АСКУЭ.

1. Што такое АСКУЭ?

АСКУЭ - аўтаматызаваная сістэма кантролю і ўліку электрычнай энергіі, якая ў шматкватэрных жылых дамах служыць для аўтаматызаванага збору, перадачы, апрацоўкі, адлюстравання і дакументавання спажывання электрычнай энергіі па зададзеным мноству прасторава размеркаваных кропак іх вымярэння (такіх як жылыя кватэры дома).

2. Хто з'яўляецца ўласнікам АСКУЭ?

АСКУЭ шматкватэрнага жылога дома з'яўляецца агульнай маёмасцю дома. Уласніку кватэры ў шматкватэрным доме разам з прыналежным яму памяшканнем, што займаецца пад кватэру, належыць таксама частка ў праве ўласнасці на агульную маёмасць дома. Пытанні кіравання агульнай маёмасцю рэгулююцца ў адпаведнасці з главою 30 Жыллёвага кодэкса.

3. Хто забяспечвае абслугоўванне АСКУЭ?

У шматкватэрных жылых дамах, абсталяваных АСКУЭ, рамонтнае і метралагічнае абслугоўванне АСКУЭ, у тым ліку лічыльнікаў грамадзян, якія выкарыстоўваюць электрычную энергію для побытавага спажывання, забяспечвае арганізацыя, ва ўласнасці, гаспадарчым веданні, аператыўным кіраванні якой знаходзяцца азначаныя сродкі (ТС, ЖКГ і да т.п.), або энергазабеспячальная арганізацыя на дамоўнай аснове.

4. Ці магчыма перадаць АСКУЭ на баланс энергазабеспячальнай арганізацыі?

Дзеючым заканадаўствам усталявана, што АСКУЭ шматкватэрных жылых дамоў могуць бязвыплатна перадавацца на баланс энергазабеспячальнай арганізацыі. У выпадку бязвыплатнай перадачы ўказаных сродкаў (прыбораў, прылад) на баланс энергазабеспячальнай арганізацыі рамонтнае і метралагічнае абслугоўванне, аднаўленне, праверка працаздольнасці, планавая замена такіх сродкаў (прыбораў, прылад) ужыццяўляюцца энергазабеспячальнай арганізацыяй за кошт сродкаў, агаданых пры фармаванні ва ўсталяваным заканадаўствам парадку тарыфаў на электрычную энергію..

Перадаць на баланс філіяла АСКУЭ з усімі яе элементамі, у тым ліку лічыльнікамі электрычнай энергіі, можа толькі арганізацыя, што кіруе агульнай маёмасцю, або ўпаўнаважаная асоба, арганізацыя забудоўшчыкаў, або таварыства ўласнікаў..

5. Ці магчыма перадаць на баланс энергазабеспячальнай арганізацыі лічыльнік, што з'яўляецца элементам АСКУЭ, асобна ад АСКУЭ дома?

Перадача на баланс энергазабеспячальнай арганізацыі прыбора ўліку, што з'яўляецца элементам АСКУЭ, асобна ад сістэмы немагчыма, бо паводле пункта 2 артыкулы 274 Грамадзянскага кодэкса Рэспублікі Беларусь уласнік кватэры не мае права адчужаць сваю частку у праве ўласнасці на агульную маёмасць жылога дома, а таксама здзяйсняць іншыя дзеянні, што цягнуць перадачу гэтай дзелі асобна ад права ўласнасці на кватэру.

Тут* Вы можаце азнаёміцца з дадзенай інфармацыяй з указаннем спасылак на асобныя нормы дзеючага заканадаўства Рэспублікі Беларусь.

220013, г. Мінск, ул. Б.Хмяльницкага,6
тэлефон прыемнай: (017)293-83-59,
факс прыемнай: (017)280-60-93
факс аддзела справаводства: (017)331-14-02
E-mail: office@energosbyt.by

Тэлефон даведачнай службы:
(017)371-00-33
Разлікова-касавы цэнтр, вул.Б.Хмяльніцкага, 6:
Час прыёму: пн-пт с 8.00-20.00 субота с 9.00-17.00

Разлікова-касавы цэнтр, вул. Фабрычная, 24:
Час прыёму: пн-пт с 8.00-20.00 субота с 9.00-17.00

р/р BY65AKBB30120000965480000000
ААТ «ААБ Беларусбанк»
г.Мiнск, пр-т Дзяржынскага, 18, БІК: АКBBBY2X
УНП-100071593
ОКПО-00112041


Філіял "ЭНЕРГАЗБЫТ" РУП "Мінскэнерга" © 2021